Uczeń ósmej klasy Jakub Wiaderek zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym!!!
Gratulujemy i ogromnie cieszymy się że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje i osiągają takie sukcesy!
Dzieci z klasy II uczyły się zasad dobrego wychowania przy stole
Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesień. Dlatego zrobiliśmy jesienną ścieżkę sensoryczną. Wykorzystaliśmy m.in. szyszki, patyki, orzechy włoskie, kasztany, liście, jarzębinę. Chodzenie po niej nie było łatwe. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Spacer po wyznaczonej trasie sprawił przedszkolakom mnóstwo radości i satysfakcji. Z pewnością kiedyś ją powtórzymy.
,Jest takie miejsce w sercu, gdzie myśli nikt nie słyszy... Jest takie miejsce w sercu, gdzie mocno kocha się w ciszy...Jest takie miejsce, którego nie zburzy żadna zamieć...Takie miejsce szczególne...Wieczne wspomnienie... Pamięć!’’.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w których wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach akcji została zorganizowana wycieczka patriotyczna, udział wzięli uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami. Na początek udaliśmy się do Muzeum Regionalnego w Radomsku ,
w którym wysłuchaliśmy wykładu pt :,, Radomsko w czasie II wojny światowej – od wojny obronnej 1939 r. do wyzwolenia’’.
Następnie wyruszyliśmy w teren, by odwiedzić lokalne miejsca pamięci narodowej m.in..: Grób Nieznanego Żołnierza , krzyż powstańczy na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów .
Uczniowie przygotowali informacje na temat lokalnych pomników i pod każdym z nich zapalili znicze.
Zorganizowane przedsięwzięcie edukacyjne jest wyrazem naszej pamięci o ważnych postaciach
i wydarzeniach z kart lokalnej historii.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie-Łucja Przerada, Mateusz Makowski.
10 października obchodziliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego”. Z tej okazji pedagog szkolny p. Paulina Sławińska-Dziegieć zorganizowała w klasach 4-8 warsztaty o w/w tematyce. Uczniowie zaznajomili się m.in. z wymiarami zdrowia psychicznego, czynnikami warunkującymi zdrowie psychiczne, czynnikami ryzyka oraz poznali instytucje, do których mogą zgłosić się, gdy mają problem. Na koniec zajęć wypełniali ankietę nt. swojej kondycji psychicznej. Na gazetce szkolnej pedagoga można poczytać o tym, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne 🙂
W ramach uczestnictwa w programie "Trzymaj Formę" klasa VI wraz z wychowawczynią na godzinie wychowawczej robili pyszny owocowy sok. Bardzo wszystkim smakował.
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie kl.1 jako nowa kadra pedagogiczna przeprowadzili zajęcia z edukacji polonistycznej, matematycznej, techniki oraz rytmiki. W rolę dyrektora szkoły wcielił się Jakub Olejnik.
Z okazji „Dnia Chłopaka” klasa VI pociągiem wybrała się na krótką wycieczkę do Częstochowy. Uczniowie mieli okazje obejrzeć w kinie film pt. „King: Mój przyjaciel lew”, opowiadający o dwójce nastolatków i małym lwiątku, których połączyła niezwykła przyjaźń. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w „Domu Tajemnic”, w którym uczniowie musieli w określonym czasie wydostać się z pokojów pełnych zagadek. To był udany
Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Uczniowie kl.1 wiedzą, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw , a zwłaszcza tych z domowych zapasów. Po rozmowie na temat robienia różnego rodzaju jesiennych przetworów – dzieci rozpoczęły przygotowania do zimy i postanowiły zrobić mus owocowy.
Uczennica klasy VII- Maja, na zajęciach rozwijających kreatywność, wykonała z użyciem różnorodnych materiałów, wiele ciekawych prac plastyczno- technicznych o tematyce jesiennej.
4 październik otworzył Światowy Tydzień Zwierząt, który zakończył się
10 października. Ponadto warto pamiętać, iż cały październik jest miesiącem który przypomina nam, że mamy troszczyć się i dbać o zwierzęta. Idea wspomnianych obchodów została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory, wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Świętowanie tego dnia ma na celu przypomnienie
i uświadomienie ludziom, iż zwierzęta to istoty żywe, które również mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania. Poza tym ma za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachowań ludzi wobec zwierząt.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu z tej okazji przygotowali gazetkę tematyczną, na której m.in. umieścili swoje odpowiedzi na pytanie "Czego możemy nauczyć się od zwierząt?". Ponadto zachęcają społeczność szkolną do udziału w akcji "Wspomóż psiaka i kociaka ze schroniska".
Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w akcji "Tusz do paki". Organizatorzy akcji przekazali dla szkoły podziękowania w formie dyplomu oraz dla młodszych dzieci kolorowanki, a dla starszych plany lekcji i zakładki. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zakupiona zostanie karma dla zwierząt ze schronisk.
Ważna informacja, zbieramy tusze atramentowe a nie przemysłowe tonery.
Przedszkolaki segregują dary jesieni.
Justyna Sztandera