W czwartek 9.03.2023r w naszej szkole odbył się "Dzień Otwarty".
Przyszli uczniowie i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną, wyposażeniem sal oraz zwiedzeniem placówki . Dla uczniów przygotowano: gry i zabawy integracyjne, muzyczne oraz plastyczne. Wizytę umiliły również występy wszystkich klas z wychowawcami. Przygotowano niespodziankę w postaci smacznego poczęstuneku i ścianki fotograficznej.
Serdecznie dziękujemy gościom za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia we wrześniu
rtm. Witold Pilecki- ,,Bóg-Honor-Ojczyzna’’.
Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć,
niż lękać.(Witold Pilecki).
W ramach upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’ została przeprowadzona przez edukatora Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wyjątkowa lekcja historii online pt. „Rotmistrz Witold Pilecki.’’
Głównym celem zajęć było pogłębiania wiedzy o Witoldzie Pileckim, od czasów jego młodości, poprzez działalność konspiracyjną podczas okupacji niemieckiej oraz udział w antykomunistycznym podziemiu aż do uwięzienia i męczeńskiej śmierci .
Życia rotmistrza, podejmowane decyzje stały się przyczynkiem do omówienia cech dobrego obywatela, który bez względu na okoliczności, trudne życiowe wybory pozostaje wierny wyznawanym wartościom i przyjętym zasadom .W jego życiorysie uczniowie odnajdywali takie wartości, jak: patriotyzm, godność, honor, szlachetność, miłość do drugiego człowieka, Boga, rodziny.
Biografia Witolda Pileckiego pokazuje, że był dzielnym żołnierzem walczącym o niepodległą
i suwerenną Polskę, oddanym mężem, ojcem, społecznikiem.
Podjęte działanie pozwoliło uczniom poznać lepiej zasługi i bohaterskie dokonania rotmistrza,
który jest symbolem patriotyzmu, męstwa i odwagi . Jego życie i wyznawane wartości, stanowią wzór do naśladowania dla młodego pokolenia.
Zorganizowane przedsięwzięcie służyło umacnianiu tożsamości narodowej, kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich.
Dziękuję uczniom za aktywny udział w podjętym działaniu edukacyjnym- Łucja Przerada.
ZAWODOWYSTREAM Z MAPĄ KARIER.
Przez żołądek do zdrowia, czyli o pracy dietetyczki.
Dietetyka jest dziedziną nauki, która zajmuje się żywieniem zarówno zdrowego, jak i chorego człowieka. Obszar działań dietetyka obejmuje żywienie osób indywidualnych i żywienie zbiorowe, edukację żywieniową społeczeństwa oraz promocję zdrowia.
W lutowym spotkaniu z Mapą Karier uczniowie mieli możliwość poznania kolejnej ciekawej branży. Gościem wydarzenia była Magdalena Szymańska, która od 15 lat prowadzi poradnię dietetyczną, która wspiera zarówno ludzi chorych, jak i takich, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Udział w seminarium online pozwolił ósmoklasistom poznać tajniki pracy dietetyka oraz uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
Czym zajmuje się dietetyk, na czym polega ta praca?
Jak zostać dietetykiem i jaka wiedza przydaje się dietetykowi w codziennej pracy?
Jakie kompetencje miękkie są ważne?
W jakich miejscach dietetyk znajdzie zatrudnienie i ile może zarobić?
Czy dietetyk to zawód z przyszłością?
Jakie są plusy i minusy pracy dietetyka ?
Uczniowie usłyszeli, że jest to profesja dla osób, które mają wiedzę z zakresu biologii, chemii organicznej, psychologii. Ponadto, dietetyk powinien mieć dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz wyróżniać się wysokim poziomem empatii.
Udział w webinarium poszerzył wiedzę młodzieży na temat kolejnego bardzo potrzebnego
i perspektywicznego zawodu.
Dziękuję młodzieży za udział w zawodowym spotkaniu-Łucja Przerada.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby. Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. (źródło - gov.pl)
https://l.messenger.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Ffbclid%3DIwAR3gbgU9ubf5rNkzi7dBxsFvDZ-BvFj51BhxytTe7UiM2lY8zBkyo97hSM8%26v%3DJ9fvjSN_KgM%26feature%3Dyoutu.be&h=AT0X9gAYunia4Gp3HwBVXgrZQjlWjmZ3yzAFAvnFHncOkj793ywaTxuJTAav51UwAnbkh8Ydd5ybcZteQjrbz3unGnchbwYxWvjqQsqXuSwLwyffpt_kNHFRoqpN0R_CsamvIQ
Zachęcam do zapóźnienia się z broszurą informacyjną i filmikiem edukacyjnym. /pedagog szkolny - P. Sławińska-Dziegieć/
W dniu 13 lutego 2023roku odbył się
szkolny konkurs
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIELENIA
w zakresie 1000
dla uczniów z klas VI-VIII.
1 miejsce – ALICJA FRYDRYCHOWSKA – kl. VII
2 miejsce – WERONIKA ŻOŁDAK – kl. VIII
3 miejsce – MAREK PRZERADA – kl. VI
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIELENIA
w zakresie 100
dla uczniów z klas IV-V
1 miejsce – TOMASZ STRYCHARSKI – kl. V
2 miejsce – JAN SZYMCZAK – kl. V
3 miejsce – JAKUB DĄBEK– kl. V
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Organizator: Alicja Lechowska
SZANOWNI RODZICE!
Zachęcamy do zapisu dzieci do przedszkola oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024. Rekrutacja od 01 marca 2023r. Ważne informacje dotyczące zapisu w zakładce "Dokumenty do pobrania".
Kwestia świadomości prawnej obywateli jest jednym z wyznaczników rozwoju
i odpowiedzialnej postawy społeczeństwa. Aktywny obywatel powinien mieć nawyk szukania rozwiązań swoich problemów za pomocą legalnych metod, korzystając
z narzędzi, jakie daje prawo.(D. Woźniakowska ).
W dniu 14 lutego br. ósmoklasiści wraz z opiekunami :Mateuszem Makowskim i Łucją Przeradą wzięli udział w symulowanej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim.
Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było m.in. :
-zwiększenie świadomości prawnej i wiedzy o polskim sądownictwie,
-upowszechnienie wiedzy o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać młodzi ludzie w życiu codziennym i ich skutkach.
Symulację poprowadził przedstawiciel Fundacji Court Watch Polska z siedzibą w Toruniu.
Tematem tegorocznej symulacji był stalking. Nastolatkowie zostali zapoznani ze zjawiskiem stalkingu: czym jest i jakie formy może przybrać.
Uczniowie wcielili się w role : pokrzywdzonego, oskarżonego, adwokata, prokuratora, świadków.
Rola sędziego była pełniona przez przedstawiciela fundacji.
Udział w symulowanej rozprawie pozwolił młodzieży zdobyć podstawową wiedzę na temat przepisów i procedur prawnych .Podjęta inicjatywa służyła także budowaniu właściwych zachowań wśród młodych ludzi.
Wizyta w Sądzie była dla uczniów cennym doświadczeniem, które na długo zapadnie im w pamięci.
Dziękuję ósmoklasistom za zainteresowanie i aktywny udział w przedsięwzięciu-Łucja Przerada.
Dziękujemy firmie "GOM Owczarek" za przepyszne pączki, które osłodziły naszej społeczności uczniowskiej tradycyjny "Tłusty Czwartek". Specjalne podziękowania kierujemy do P:ani Marzeny Kamińskiej za dotychczasową profesjonalną współprace.
Dyrekcja Szkoły,
pracownicy i cała społeczność szkolna.
Dziękujemy!!!
Wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu, w ramach akcji "Czytanie na dywanie", z chęcią udały się do swoich młodszych kolegów i koleżanek aby spędzić z nimi trochę czasu na wspólnym czytaniu bajek i opowiadań. Dzieci bardzo ciepło przyjęły czytające im koleżanki ze starszych klas. Przedszkolaki z grupy starszej wysłuchały bajki pt. "Trzy świnki", natomiast uczniowie z klasy III opowiadań "Obcy" i "Mgła". Dziękujemy wolontariuszkom: Martynie Gryglewskiej, Izabeli Wiaderek, Martynie Kowalskiej i Maryann Amaraegbu.
,,Jest to zawód, który ma misję zmieniania życia ludzi na lepsze. Znajdując pracę danemu kandydatowi mamy satysfakcję z tego, że może rozwijać swoją ścieżkę kariery i osiągać niejednokrotnie wyższe zarobki’’.
W zawodowym spotkaniu z Mapą Karier, ósmoklasiści mieli możliwość poznać specyfikę pracy
w zawodzie rekrutera. O realiach pracy w branży rekrutacyjnej opowiadała Anna Czyż z agencji HAYS, w której zarządza wewnętrznym zespołem rekruterów i odpowiada za rozwój pracowników.
Dzięki udziałowi w webinarium, młodzież mogła dowiedzieć się m.in.
Czym na co dzień zajmuje się rekruter i jakie kompetencje ważne są w tej pracy?
Jak zostać rekruterem / rekruterką? Kto może zostać rekruterem / rekruterką?
Czy i jak bardzo potrzebna jest znajomość języków w tej pracy?
Jak różni się praca rekrutera w zależności od branży, do której rekrutuje?
Jakie są plusy w pracy rekrutera i z jakimi narzędzi i technologii korzysta.
Ile można w niej zarobić w tej branży i od czego to zależy?
Co jest w tej pracy najtrudniejsze i jakie są możliwości rozwoju zawodowego w tej pracy?
Ponadto prelegentka zwróciła uwagę, że myśląc o tym zawodzie warto, jeszcze na etapie edukacji , angażować się w dodatkowe działania np. projekty, które pozwalają zdobyć umiejętność koordynacji różnych tematów. Udział w różnych przedsięwzięciach uczy komunikacji z różnymi typami osobowości. Podejmowane przez kandydata różnorodne formy aktywności pokazują, że jest osobą ambitną, która potrafi wychodzić poza utarte schematy.
Uczniowie usłyszeli, że praca rekrutera wymaga szeregu kompetencji osobistych, doświadczenia
i wytrwałości.
Udział w szkoleniu online pomaga młodzieży w planowaniu edukacji i kariery zawodowej.
Dziękuję ósmoklasistom za udział w wydarzeniu-Łucja Przerada.
Podczas zajęć rozwijających kreatywność powstało wiele ciekawych prac. Do ich stworzenia wykorzystano różne techniki plastyczne oraz materiały.
W sobotę 14 stycznia 2023 r w szkole odbyła się "Zabawa choinkowa"
Co to był za dzień. Do szkoły zawitali kowboje, smoki, astronauci, królewny, żołnierze...
Goście bawili się na pięknie udekorowanej sali , przy oprawie muzycznej didżejMARCIN , któremu serdecznie dziękujemy i z czystym sumieniem polecamy . Pan Marcin przeprowadził dla dzieci wspaniałe konkursy z nagrodami od Rady Rodziców. Wychodząc z sali gimnastycznej wszyscy mogli natknąć się na uśmiechnięte Panie rozdające popcorn . To nie wszystkie atrakcje jakie uszykowano. W kawiarence ukrył się kącik z malowaniem buziek. Przy smacznym cieście i pysznej kawie toczyły się rozmowy znajomych. Natomiast dzięki współpracy ze sklepem Sawa oraz SKLEP Spożywczo-Przemysłowy Bożena Mroczkowska na dzieci czekał sklepik z pysznymi przekąskami I to na co wszystkie dzieci czekały.. "Wybory Króla i Królowej balu", którymi poprzez losowanie zostali Wiktoria Wiaderek i Bartłomiej Siewierski.
Dyrekcja oraz Rada Rodziców dziękuje Wszystkim przybyłym gościom za umilenie czasu. Dziękujemy również Wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowania "Zabawy" .
,,Nie ma nic złego w byciu świadomym naszych słabości i zarządzaniu nimi, ale najwięcej szans na odniesienie sukcesu mamy poprzez skupianie się na naszych naturalnych talentach.”( Donald Clifton).
W grudniu odbył się wyjazd edukacyjny naszych ósmoklasistów do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Celem zorganizowanego spotkania było: uświadomienie uczniom znaczenia dobrego poznania siebie w kontekście wyboru szkoły i zawodu.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które umożliwiły im poszerzenie wiedzy o sobie, własnych zdolnościach, zainteresowaniach i umiejętnościach. Udział w szkoleniu pozwolił ósmoklasistom lepiej poznać: swoje mocne i słabe strony, cechy osobowości, własny potencjał .
Dzięki zaproponowanym ćwiczeniom uczniowie odnajdywali związek między pasją
i zainteresowaniami a przyszłą pracą zawodową.
Młodzież uważnie słuchała prelekcji na temat czynników ważnych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Warsztaty odbyły się w miłej i serdecznej atmosferze. Stanowiły dla młodych ludzi ciekawe doświadczenie oraz źródło przydatnych informacji, które będą pomocne w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Dziękujemy młodzieży za aktywny udział w zajęciach-Łucja Przerada ,Mateusz Makowski.
Uczniowie klasy I zgodnie z przedświąteczną tradycją postanowili upiec świąteczne pierniczki. Do wspólnej pracy zaprosili dzieci z grupy 3,4 letniej. Wszystkim podobało się wałkowanie ciasta i wycinanie świątecznych kształtów. Gdy ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni, Lena oraz Juliusz z kl. 1 przeczytali maluchom opowiadanie pt. "W krainie Świętego Mikołaja". Następnego dnia dzieci przystąpiły do ich dekorowania. Zabawa była doskonała, a ciasteczka wyszły przepiękne. Ta kulinarna zabawa sprawiła dzieciom wiele miłych i atrakcyjnych przeżyć.
Justyna Sztandera
Agnieszka Piotrowska
Mikołajkowe zabawy rozwijające spostrzegawczość dziecka w grupie 3,4 latków.
Przedświąteczny czas w oddziałach przedszkolnych był niewątpliwie intensywny i jednocześnie bardzo radosny dla naszych przedszkolaków. Przedszkolaki wśród dźwięków kolęd przygotowywały świąteczne ozdoby oraz piękne prace plastyczne.
. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W klasie ósmej zostały przeprowadzone zajęcia przybliżające uczniom najważniejsze informacje o prawach dziecka – historii ich powstania, najważniejszych dokumentach stanowiących o prawach najmłodszych oraz zapisach zawartych w Konwencji o prawach dziecka. Uczniowie rozwiązywali szereg ćwiczeń, które umożliwiały poznanie tych zagadnień. Na podsumowanie zdobytej wiedzy młodzież rozwiązywała quizy utrwalające omówioną tematykę. Podjęta inicjatywa sprzyja podejmowaniu wspólnych działań zarówno przez dzieci jak i dorosłych na rzecz tworzenia przyjaznego klimatu i optymalnych warunków do życia i rozwoju każdego dziecka. Dziękuję młodzieży za aktywny udział w akcji-Łucja Przerada