Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbył się cykl spotkań z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego, zorganizowane w ramach zajęć
z doradztwa zawodowego dla uczniów klasy VIII.
Celem spotkań było przybliżenie oferty edukacyjnej okolicznych szkół średnich na najbliższy rok szkolny i pomoc ósmoklasistom w dokonaniu świadomego wyboru dalszej ścieżki kształcenia.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli prezentacje przedstawicieli szkół,
a następnie mieli okazję zadać pytania dotyczące oferty edukacyjnej, wymagań rekrutacyjnych, perspektyw zawodowych czy atmosfery panującej w danej placówce.
Prelegenci przedstawili wachlarz różnorodnych ścieżek kariery, jakie uczniowie mogą obrać po ukończeniu liceum, technikum lub szkoły branżowej. Szczegółowo omówili możliwości rozwoju osobistego, które można uzyskać kontynuując naukę w danej szkole, m.in. poprzez udział w programach wymiany międzynarodowej czy praktykach zawodowych.
Spotkania były cennym źródłem informacji dla młodzieży i z pewnością pomogą im
w podjęciu trafnej decyzji dotyczącej dalszej edukacji.
Koordynatorem przedsięwzięcia była-Łucja Przerada
,,Mianem pierwszej pomocy przedmedycznej określa się wszystkie czynności podejmowane, by ratować życie osoby poszkodowanej, zanim na miejscu zdarzenia pojawi się wykwalifikowany zespół ratownictwa medycznego. Dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie zwiększyć szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia poszkodowanego.’’
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy.
Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było rozwijanie świadomości i promowanie postaw sprzyjających bezpieczeństwu młodych ludzi oraz przygotowanie ich do odpowiednich reakcji w sytuacjach zagrożenia.
Przemysław Skalik, student ratownictwa medycznego i strażak z PSP w Radomsku, poprowadził zajęcia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, takich jak: utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia (NZK), urazy, oparzenia, krwotoki.
Szczególną uwagę zwrócono na prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Uczniowie mieli okazję przećwiczyć te umiejętności na fantomie, co pozwoliło im oswoić się z procedurami ratunkowymi.
Warsztaty miały charakter praktyczny i składały się z wykładu, demonstracji oraz ćwiczeń. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i zgłębiali nurtujące ich zagadnienia. Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów było okazją do zdobycia praktycznych umiejętności, które mogą być kluczowe w przypadku sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.
Serdecznie dziękujemy Przemysławowi Skalikowi za wartościowe i angażujące szkolenie.
Spotkanie zorganizowała-Łucja Przerada.
,,1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo uzyskały także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE.’’
Z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, Warszawski Instytut Bankowości
we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce zorganizował wyjątkową ogólnopolską lekcję online pt. „Jakie korzyści przyniosło Polsce członkostwo w Unii Europejskiej?”, którą poprowadził prof. Witold Orłowski.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu istotnych informacji dotyczących dotacji unijnych, jakie Polska otrzymała z budżetu UE i jakie efekty to przyniosło. Profesor Orłowski omówił genezę powstania Unii Europejskiej, tłumacząc, że jej celem było m.in. stworzenie wspólnoty gospodarczej i politycznej, zmierzającej do zapewnienia bezpieczeństwa
i współpracy między państwami członkowskimi. Wykładowca podkreślił, że członkostwo
w Unii Europejskiej niesie zarówno przywileje, jak i obowiązki.
Następnie prelegent skoncentrował się na korzyściach gospodarczych, wyjaśniając, że Polska otrzymała środki finansowe, które przyczyniły się do szybszego rozwoju i wzrostu dochodów Polaków. Wymieniono również inne pozytywne aspekty członkostwa, takie jak swoboda podróżowania i pracy na terenie całej Unii.
Udział w lekcji online uświadomił młodzieży zalety płynące z przynależności Polski do UE. Spotkanie stało się również okazją do przeprowadzenia pogadanki z uczniami na temat inwestycji przeprowadzonych na terenie naszej gminy, Dobryszyce, dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków unijnych.
Organizatorem wydarzenia była Łucja Przerada.
W czwartek 09 maja 2024 uczniowie klasy VII i VIII gościli na spotkaniu w ZSP Dobryszyce w uroczo zaaranżowanym spotkaniu z poeta Piotrem Pilarskim. Tego dnia odbył się recital poetycki poety i aktora. Był to cykl 24 wierszy z muzyką Fryderyka Chopina w tle. Słowo pisane i melodie nokturnów są zawsze dobrym połączeniem, a jeśli dodać do tego szczyptę dowcipu i zaskoczenia, efekt bywa zdumiewający. Pełen ekspresji występ aktora był dla nas nowym doświadczeniem.
Dziękujemy za zaproszenie Pani Dorocie Kwaśniewskiej.
Szkolne obchody upamiętniające rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja miały w tym roku szczególną postać. Uczniowie klasy 6. przygotowali przedstawienie i pozwolili uczniom naszej szkoły przenieść się w czasie do schyłku XVIII wieku. Szóstoklasiści przebrani w stroje z epoki odegrali sceny poświęcone przyjęciu konstytucji 3 maja. Obchody święta wzbogaciły cytowane słowa patrona szkoły, oprawa muzyczna a także przemówienia Pani Dyrektor i Pani Wójt.
W dniu 19.04.2024r., w ZSP w Dobryszycach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym konkursie ,, Zwiastuny wiosny", w którym wzięli udział uczniowie Naszej szkoły. Celem konkursu było zachęcenie do obserwacji przyrody. Ocenienie prac nastąpiło w kategoriach wiekowych.
1 miejsce w kategorii przedszkole otrzymał Krystian Szewczyk
2 miejsce w kategorii kl. 4-8
otrzymała Maja Smużyńska
3 miejsce w tej samej kategorii otrzymała Elisa Guccione.
Wyróżnienia otrzymali Monika Łęska i Maciej Kowalski.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych fotografii.
Dnia 25 kwietnia 2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz IV-VII szkoły podstawowej. Cel konkursu to: popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, kształcenie umiejętności pięknego czytania wśród młodego pokolenia w dobie zanikania kontaktu z książką, budzenie wyobraźni młodego człowieka, przełamywanie zahamowań związanych z wystąpieniami publicznymi.Oceniana była poprawność artykulacyjna, bezbłędność przedstawianej treści oraz interpretacja tekstu. Spośród czytających wyłoniono tych, którzy zaprezentowali się najlepiej; przyznano miejsca W grupie uczniów klas I-III Miejsce I Zofia Frydrychowska kl II Miejsce II Lena Kapuścińska kl II Miejsce III Kacper Gonera kl III W grupie uczniów klas IV-VII Miejsce I - Iga Urbańska kl VI Miejsce II - Martyna Gryglewska kl VII Miejsce III - Aleksandra Krogulec kl IV Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnika oraz drobne nagrody pocieszenia. Organizatorem konkursu była Pani Lidia Frydrychowska - bibliotekarz szkolny.
Promujemy zdrowy styl życia Uczniowie klasy 7 na lekcji z wychowawcą wzbogacili swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Podczas zajęć uczniowie wykonali piramidę zdrowego odżywiania oraz przygotowali zdrowy, pożywny, owocowo-warzywny koktajl, który jest alternatywą słodyczy. Wszyscy uczniowie aktywnie wzięli udział w zajęciach. Przygotowany koktaj każdemu bardzo smakował.
Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku.
Uczniowie poznali historię największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Na podstawie materiałów edukacyjnych udostępnionych przez organizatora – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – zostali zapoznani z genezą i przebiegiem powstania
w getcie warszawskim.
Młodzież, analizując zaprezentowaną animację, określała emocje towarzyszące postaciom występującym w filmowej opowieści. Taka forma przekazu umożliwiła lepsze zrozumienie potrzeb innych osób oraz służyła rozwijaniu postaw współczucia i solidarności.
W ramach akcji uczniowie wykonali żółte żonkile, które są symbolem naszej pamięci
o walczących i cywilach, bohaterach powstańczego zrywu z 1943 roku.
Podjęta inicjatywa podkreśla siłę wspólnego działania, wagę empatii i potrzebę prowadzenia dialogu, który buduje mosty między ludźmi.
Dziękujemy uczniom za aktywny udział w przedsięwzięciu-Łucja Przerada.
12 kwietnia uczniowie klas I-VIII zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci, pozytywnie zmotywowane wzniosłym celem, przystąpiły do działania. Pogoda dopisała, dzięki aktywnej postawie dzieci udało się zebrać śmieci w najbliższej okolicy szkoły i terenów jej przyleglych . Udział naszych dzieci w akcji Sprzątania Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania w nich wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie. Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy Dobryszyce, którzy po zakończonej akcji śmieci uprzątneli.
Zachwytom nie było końca gdy okazało się, że sala przedszkolna zamieniła się w teren wykopaliska. Dzieci z grupy przedszkolnej młodszej zamieniły się w prawdziwych paleontologów, którzy przy użyciu odpowiednich narzędzi (pędzli) 🖌w piasku odszukiwali kości dinozaurów🦕, następnie układały w całość szkielet dinozaura.
To była niezwykła podróż do prehistorii 🦖🦖🦖
Justyna Sztandera, Kamila Janosik
Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych.
Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością ale też kryją wiele tajemnic. Dlatego w minionym tygodniu cofnęliśmy się do czasów, kiedy na świecie jeszcze żyły dinozaury. Podczas ogladania filmów edukacyjnych poznaliśmy występujące gatunki, omawialiśmy ich wygląd i wielkość.
Z tej okazji zorganizowaliśmy w maluszkach zajęcia Sensoplastyka niczym z 🦕🦕Parku Jurajskiego. 🦕 🦕
Justyna Sztandera
Kamila Janosik
10 kwietnia w ZSP w Dobryszycach odbył się XII Gminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją".
Spośród 31 uczestników konkursu, naszą szkołę reprezentowali:
❇️Uczniowie klasy 0
〰️Alan Barański,
〰️Nadia Kowalska,
〰️Pola Kierozalska
〰️Szymon Bogacki,
〰️Natalia Kapuścińska,
〰️Luiza Bińczyk
❇️ uczniowie klasy I
〰️Oskar Barański,
〰️ Amelia Ciupa
〰️Kornelia Stolarska
❇️ uczniowie klasy II
〰️Juliusz Chrząszcz ,
〰️Lena Kapuścińska,
〰️Natalia Kajer
🎉Mistrzem Recytacji 2024 został uczeń naszej szkoły - JULIUSZ CHRZĄSZCZ z klasy II🎉
👏 Pierwsze miejsce zajęły ex aequo także uczennice klasy II: 👏NATALIA KAJER i 👏LENA KAPUŚCIŃSKA
Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy I 👏KORNELIA STOLARSKA i 👏OSKAR BARAŃSKI
Wyróżnienia: 👏LUIZA BIŃCZYK z klasy 0 👏ALAN BARAŃSKI z klasy 0 👏POLA KIEROZALSKA z klasy 0
Gratulujemy serdecznie wszystkim Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie👏
To duża odwaga zaprezentować utwór przed jury oraz publicznością dwóch szkół.
Brawo! 👏👏👏
A. Piotrowska
Szkolny teatr u przedszkolaków. Uczniowie klasy 4. postanowili poznać tajemnice teatru od kuchni i zorganizowali inscenizację baśni o Kopciuszku. Na widowni zasiadły przedszkolaki, które podziwiały talent aktorski starszych kolegów i koleżanek. W przedstawieniu nie zabrakło odpowiednich strojów, rekwizytów, podkładu muzycznego i co najważniejsze - prawdziwych emocji. Wystawienie spektaklu pozwoliło lepiej poznać jedną z najpopularniejszych baśni świata, a także zrozumieć przysłowie, że nie szata zdobi człowieka.
Młodzież naszej szkoły to nie tylko świetni uczniowie w salach lekcyjnych, doskonali recytatorzy, sportowcy ale także wspaniali podróżnicy i turyści. Tym razem spenetrowali kolejne nieznane wcześniej zakątki miasta wojewódzkiego – Łodzi.
Spacer popularną „Pietryną” czyli reprezentatywną ulicą Piotrkowską, odwiedzenie ławeczki znakomitego poety Juliana Tuwima, Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki – to wszystko wraz z ciekawostkami historycznymi poznali uczniowie w drodze do parku trampolin „Saltos”.
W „Saltosie” odbyli intensywną lekcję wychowania fizycznego na trampolinach, równoważniach i przyrządach gimnastycznych.
Po zajęciach wf udali się na kolejną lekcję historii do Manufaktury – obecnie centrum rozrywki, kultury i sztuki a dawniej kompleksu fabryk Izraela Poznańskiego. Tam w Experymentarium czekała na nich jeszcze jedna atrakcja Arena Laser Games – element rywalizacji, dobrej zabawy i poznawania nowoczesnych technologii.
Droga powrotna ulicami Jaracza , Narutowicza i Kilińskiego na piękny dworzec Łódź Fabryczna odbyła się z przystankiem na „lodowe” przyjemności. A na koniec podróż powrotna pociągiem gdzie nasi mali turyści uczyli się korzystać i odpowiednio zachowywać się w komunikacji publicznej.
„Kiero” wyjazdu dziękuję opiekunom wyjazdu Agnieszce Piotrowskiej, Justynie Sztanderze i Markowi Jasińskiemu za sprawną organizację i fachową opiekę.
A już niedługo kolejne „atrakcje” i upragniony maj i nasza Zielona Szkoła!
Organizator wycieczki: Mateusz Makowski
Uczniowie klasy 2 ukończyli II moduł "Bądź dobry dla zwierząt" w Międzynarodowym Projekcie "Czytam z klasą lekturki spod chmurki'👍 Drugą lekturą był "Doktor Dolittle i jego przyjaciele". Zadania, które wykonaliśmy to: uzupełniliśmy Lekturniki, wybraliśmy się do Teatru Nowego w Łodzi na spektakl o Doktorze Dolittle, obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania 📖 zorganizowaliśmy konkurs recytatorski, braliśmy udział w zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt oraz byliśmy w schronisku w Radomsku 🐕😼Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy " Lekturę w pudełku po butach"🤩 oraz projektowaliśmy obrożę dla psa Jipa 🐕.
Agnieszka Piotrowska
Ogólnopolski Turniej Wiedz Pożarniczej to doskonała okazja do kształtowania pozytywnych postaw i zdrowej rywalizacji wśród uczniów. Jest także istotnym wydarzeniem edukacyjnym, które skutecznie przyczynia się do promocji bezpieczeństwa i świadomości pożarowej wśród młodzieży naszej społeczności.
W dniu 26 marca 2024 roku miały miejsce eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) w Dobryszycach.
W turnieju wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach oraz Szkoły Podstawowej w Bloku Dobryszyce.
Celem tego wydarzenia jest nie tylko promowanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale również rozwijanie umiejętności ratowniczych i ekologicznych wśród młodzieży.
Zmagania konkursowe odbyły się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uczestników turnieju powitała wójt gminy Dobryszyce Małgorzata Dzwonek, życząc młodzieży jak najlepszych wyników i zapału do zgłębiania wiedzy pożarniczej, która może stać się fundamentem dla przyszłej służby w straży pożarnej. Współorganizatorami konkursu byli strażacy z OSP Dobryszyce: Włodzimierz Gonera, Marcin Gozdowski, Arkadiusz Kaczka
i Paweł Gonera.
Młodzież została zapoznana z regulaminem konkursu oraz sposobem punktacji.
Rywalizacja składała się z dwóch etapów: części pisemnej i ustnej. W teście wiedzy uczestnicy musieli wykazać się m.in. znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacji zagrożenia pożarem oraz podstawowej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Po zakończeniu pierwszego etapu uczniowie
z najlepszymi wynikami przystąpili do części ustnej. Po wysłuchaniu odpowiedzi uczniów przez komisję, przewodniczący prezes OSP Dobryszyce Włodzimierz Gonera przedstawił wyniki eliminacji: I miejsce zdobyła Alicja Frydrychowska (SP Blok Dobryszyce), II miejsce Agata Szpecińska (ZSP Dobryszyce) i III miejsce Mateusz Kucharski (ZSP Dobryszyce).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali symboliczne upominki, a zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Urząd Gminy
w Dobryszycach. Do kolejnego, powiatowego etapu konkursu zakwalifikowała się Alicja Frydrychowska, która będzie reprezentowała gminę Dobryszyce na etapie powiatowym. Wszystkim uczniom gratulujemy doskonałych wyników, a Alicji życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.
Organizację konkursu koordynowała-Łucja Przerada
Przygotowując się do obchodów Dnia Ziemi,☘️🌍🌿 uczniowie klasy II wybrali się na wycieczkę do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie. Spacerując po nowoczesnej ścieżce dydaktycznej 🌱 dowiedzieli się, jak należy właściwie postępować z odpadami, do których pojemników je wrzucać, co zrobić z odpadami,, trudnymi" (baterie), co to jest"kwaśny deszcz" i wiele innych ciekawych rzeczy. Przeczytali, jak długo rozkładają się różne śmieci, pozostawione przez człowieka np. w lesie 🌲🌳 Zagrali w gry, sprawdzające wcześniej zdobytą wiedzę. Pod koniec wycieczki przewodnik pokazał dzieciom, jak funkcjonuje linia sortownicza. To była bardzo ciekawa, edukacyjna wycieczka. Dziękujemy tacie Leny, p. Tomaszowi Kapuścińskiemu za pomoc w realizacji wyjazdu💚💚💚
Agnieszka Piotrowska
W dniu 26 marca odbyła się wycieczka do Agroskałki koło Olsztyna w której wzięli udział przedszkolaki z oddziału starszego, klasa 1 i klasa 3. Na miejscu czekał na Nas słodki poczęstunek oraz wiele atrakcji. Dzieci miały możliwość bliskiego kontaktu przyrodą poprzez zwiedzanie Zwierzyńca pod Skałką, w który zamieszkują zwierzęta takie jak: lamy, konagury, króliki, kozy, kaczki i pawie. Kolejną atrakcją były Wielkanocne warsztaty zajęciowe, w których uczestnicy mieli możliwość zrobienia baranka wielkanocnego. Również zwiedziliśmy Skansen Wsi Jurajskiej. Na koniec czekał na nas ciepły posiłek.